Domů / Akce a volný čas / Akce v Kolovratech a Lipanech

Akce v Kolovratech a Lipanech

V Kolovratech se každoročně odehraje mnoho zajímavých akcí pro děti i dospělé. Můžete tu například navštívit společenský či maškarní ples, užít si jarní pálení čarodějnic, červnový Dětský den nebo podzimní drakiádu, kde se mohou dosyta vyřádit ti nejmenší, navštívit vánoční jarmark, nebo si třeba zatančit na Kolovratském parníku. Každoročně se tu také odehraje mnoho sportovních i kulturních akcí pro všechny věkové kategorie. Zde je malý výběr z toho, co vám Kolovraty mohou nabídnout:

Společenské a maškarní plesy

V plesové sezóně můžete navštívit tradiční ples kolovratského spolku dobrovolných hasičů, který je pořádán v kulturním sále „U Boudů“. Na témže místě se už čtrnáctým rokem odehrává i ples MAESTRO CLUBu. Sokol Kolovraty zas pořádá tradiční maškarní ples a následující dětský karneval, který je mezi malými návštěvníky velmi oblíbený.

Pálení čarodějnic

Třicátého dubna se v Kolovratech rozhoří ohně hned na několika místech. Pálení čarodějnic tradičně organizuje jak Sbor dobrovolných hasičů Kolovraty, tak Sokol Kolovraty nebo Rodinné centrum Macek. Čarodějnický oheň organizovaný hasiči najdete u U-rampy Na skále. Jeho součástí je i opékání buřtů a občerstvení. Sokol zas pořádá Čarodějnice na svém hřišti, kde se děti mohou dočkat různých zajímavých atrakcí a pro dospělé tu bývá přichystané grilování.

Rodinné centrum MACEK pořádá v sále U Boudů tradiční Rej čarodějnic pro velké i malé čarodějnice i jiná strašidla, která si chtějí užít zábavný večer plný pestrého programu, jako je výroba papírových pavouků a netopýrů, závodů v létání na košťatech, nebo vyhlášení nejlepší čarodějnice či čaroděje.

Noc kostelů

3.května 2014 se pod záštitou městské části Praha-Kolovraty kostel sv. Ondřeje poprvé zapojil do Noci kostelů. Ta se v České republice odehrála už pošesté a zapojilo se do ní přes 1400 kostelů. Návštěvníci kostela sv. Ondřeje si mohli prohlédnout místa, která nejsou běžně přístupná, jako varhany, bývalou márnici nebo věž se zvonicí. Čekal na ně i bohatý doprovodný program ve formě varhanního koncertu, přednášky o historii kostela nebo houslového vystoupení studentů Základní umělecké školy. Pro děti byla také připravena hra o ceny. Všichni návštěvníci mohli ochutnat domácí občerstvení. Akce trvala do deváté hodiny večerní, kdy program skončil požehnáním všem přítomným a celé obci. Noc kostelů měla v Kolovratech úspěch, navštívilo ji přes 150 účastníků.

Běh mezi stromy

Běh mezi stromy je sportovní akce, kterou organizuje Rodinné centrum MACEK spolu s dalšími kolovratskými sportovními sdruženími a finančně ji podporuje MČ Praha -Kolovraty. Jde o závod pro děti, který se skládá z několika tras: Žlutá trasa je určena pro děti do šesti let a neměří se na ní čas, k vítězství je důležité nalézt a zapamatovat si co nejvíc obrázků, rozmístěných na trati. Modrá trasa je určena pro děti od šesti do devíti let a čas se zde rovněž neměří. Děti mají za úkol odpovědět na různé otázky a poznat co nejvíc stromů. Červená trasa už zahrnuje nejen měření nejlepšího času, ale závodníci musí také nalézt a rozluštit schované indicie, za které se k času připočítává bonus. Tato trasa je určena pro běžce od deseti let výše.

Kromě toho je součástí Běhu mezi stromy také orientační běh, který zahrnuje několik různých tras. Je určen pro závodníky od 10 let a hodnotí se jak čas, tak nalezení všech kontrolních stanovišť. Závodníci dostanou mapu a k proběhnutí nejlehčí trasy, která vede vycházkovými cestami a málo frekventovanými ulicemi, už nic dalšího nepotřebují. Pro nejobtížnější trať, která vede terénem, je ale potřeba i buzola a terénní obuv a oblečení.

Běh mezi stromy se koná každý rok na jaře.

Odpoledne deskových her

Občanské sdružení Naše Kolovraty příležitostně pořádá odpoledne deskových her, kde si děti mohou vyzkoušet nejrůznější hry a změřit síly proti stejně starým soupeřům. Koná se v sále hospody U Boudů a vstupné je dobrovolné.

KOL-OR-BĚH

Orientační běh pořádaný občanským sdružením Naše Kolovraty se na jaře 2014 konal již podruhé. Závod má dvě trasy: kratší je určená pro děti a rodiny s dětmi, a delší, která měří kolem tří kilometrů, slouží pro dospělé. Na trasách se nachází kontrolní stanoviště s otázkami, které se nějakým způsobem týkají Kolovrat. Běh startuje v devět hodin ráno a koná se za každého počasí. Závodí se ve třech kategoriích: Rodiny s dětmi, děti do 15 let a dospělí. V roce 2013 se účastnilo 34 hlídek, což bylo dohromady přes 70 běžců. V roce 2014 si trať proběhlo 31 hlídek složených z celkového počtu 77 účastníků, z toho bylo 25 dospělých a 52 dětí. Nejpočetnější hlídka maminek s dětmi z Lipan měla 11 členů.

Kolozávod

Kolovratský závod kol a koloběžek se koná od roku 2011 a navazuje na tradici cyklistického závodu pro děti, který se zde dříve konal. Hlavním pořadatelem je Rodinné centrum Macek, mezi spolupořadatele patří například Sokol Kolovraty, dětský klub Sluníčko, Kolovratský KOS a mnozí další. Závod finančně podporuje MČ Praha – Kolovraty.

Závodí se v šesti věkových kategoriích cyklistů a třech věkových kategoriích koloběžkářů. Kromě klasických závodů mohou děti své umění předvést i v jízdě zručnosti, za kterou je odměněn každý z účastníků. Start je vždy na hřišti s U-rampou.

Závodu se každoročně účastní kolem stovky dětí od tří do čtrnácti let. Podmínkou účasti je funkční ochranná přilba a u dětí do osmi let také doprovod jejich zákonného zástupce.

Dětský den

Dětský den se každoročně koná prvního června na hřišti Sokola Kolovraty Pořádá ho Sokol Kolovraty za spoluúčasti mnohých dalších kolovratských organizací. Dětský den má pokaždé jiné téma. Rok 2010 byl na motivy cestování a cestovatelských zážitků. Při programu, připraveném místními organizacemi, spolkem dobrovolných hasičů, ale i mateřskou školkou a základní školou, si děti během nejrůznějších her a soutěží udělaly procházku různými místy planety. V Africe lovily lvy a tygry, v Asii si mohly vyzkoušet karate, v Itálii si vytvořily šperky z těstovin, ve Skotsku se zas střílelo z kuše Děti se mohly i projet na koni nebo si vyzkoušet hasičskou hadicí trefit PET lahev, a mnoho dalších zajímavých aktivit.

V roce 2012 byl motiv dětského dne Máme rádi zvířata. Pro děti byla připravená soutěž, ve které na soutěžních stanovištích plnily rozličné úkoly a sbíraly za ně razítka, která potom vyměnily za ceny. Kromě toho se mohly například podívat na ukázky toho, co dokážou asistenční psi pro vozíčkáře, nebo na králičí závody přes překážky, nebo se podívat na dravce ze Záchranné stanice na Praze 12.

V roce 2013 se dětský den tentokrát kvůli vytrvalým dešťům se. nekonal prvního června, ale až o týden později. Jeho tématem byly Hry bez hranic. Pro děti byla připravená soutěž, ve které na soutěžních stanovištích plnily rozličné úkoly a sbíraly za ně razítka, která potom vyměnily za ceny. Kromě tradičních soutěží si děti mimo jiné také mohly vytvořit obří bublinu nebo se projet na Segwayi.V roce 2014 znělo téma Dětského dne Kolovratská olympiáda a děti si mohly vyzkoušet různé sporty nebo třeba hádat, jaké míče se používají při které míčové hře.

Dětský den každoročně navštíví asi 2000 dětských i dospělých účastníků a do soutěží se zapojuje přes 600 dětí.

Kolovratský parník

Netradiční sousedské setkání s názvem Kolovratský parník se u kolovratského návesního rybníka v červnu 2014 konalo již podesáté. Můžete si tu užít nejen živou hudbu a taneční parket, ale i spoustu dobrot u stánků s občerstvením. K tanci obvykle hrají skupiny Houpací kůň, kolovratští Crossroads a další.

Drakiáda

Drakiáda se koná každoročně první říjnovou sobotu či neděli odpoledne na poli mezi Kolovraty a Benicemi. Letos se zde odehrála už pošesté. Po pouštění draků zpravidla následuje také opékání buřtů u táboráku. Drakiádu pořádá rodinné centrum Macek za finanční podpory MČ Praha – Kolovraty.

Vánoční jarmark

O sobotním odpoledni před první adventní nedělí se v atriu Infocentra už tradičně odehrává Kolovratský vánoční jarmark. Najdete tu množství stánků s vánočními dekoracemi a jiným tradičním zbožím, například keramikou, svícny, dřevěnými hračkami, ale i různými dobrotami.Součástí bohatého doprovodného programu jsou mnohá vystoupení – uvidíte tu například dětský sbor Coro Picollo nebo sbor Jazzbáby. Můžete se podívat na divadelní představení nebo třeba fireshow, součástí programu jsou také výstavy umělců z okolí, a nechybí ani slavnostní rozsvícení stromku.