Kolovraty, dobrá adresa… Co se za 25 let postavilo?


Kolovraty nepatří k těm klasickým příměstským částem, kde se zastavil čas. Kde se jednou postavilo a teď na vše jen padá prach. Kolovraty jsou velice dynamické a z hlediska stavebního rozvoje udělaly v posledních 25 letech obrovské skoky vpřed.

Výstavbu v poslední době zajišťuje z jedné strany obec, z druhé strany pak developeři, kteří si Kolovraty oblíbili díky velmi dobré infrastruktuře, kterou obec vybudovala v devadesátých letech.

Rozvoj obce

Pro budoucí rozvoj obce byly podniknuty kroky už na začátku devadesátých let, kdy byly naplánovány a postupně vybudovány místní kanalizace a plynofikace. Na jejich vybudování později navázala rekonstrukce čistírny odpadních vod. Ta byla dokončena v roce 2007.

Tato rekonstrukce byla potřeba jednak kvůli novým zákonným povinnostem čistíren odpadních vod a parametrům, které musí nově splňovat, ale také kvůli zvyšování počtu obyvatel v Kolovratech.

Nové stavby

S rostoucím počtem obyvatel už svými prostory přestala dostačovat také stará budova základní školy, proto k ní musela být zbudována také budova nová. Nyní v tomto komplexu budov sídlí se Základní školou také její družina a Mateřská škola.

Pro sdružení dobrovolných hasičů byla v roce 2000 rekonstruována požární zbrojnice – byla vyměněna vjezdová vrata, zbudována umývárna, dokončen druhý podkrovní byt, opravena fasáda budovy a začaly se stavět garáže na dvoře. Nových budov se dočkali nyní krásná a moderní knihovna kombinovaná s infocentrem (v roce 2002) a Úřad městské části.

Všechny místní sportovce potěšila stavba nového sportovního areálu. Nyní se v Kolovratech nachází tenisové kurty, hřiště s umělou trávou, beachvolejbalové kurty a antukové kurty pro volejbal.

V zimě se mohou sportovci uchýlit do víceúčelové sportovní haly Pod Juliskou nebo také do nové tělocvičny v blízkosti školy.

A pro všechny starší spoluobčany byl vybudován velice sympatický dům s pečovatelskou službou.

Developerské projekty

Díky moderní kanalizaci a stavbám jako je budova Základní školy, knihovna s infocentrem či moderní sportovní areál, si Kolovraty v posledních letech velice oblíbili developeři. Díky této infrastruktuře se totiž tato městská část velice zamlouvá všem, kteří chtějí bydlet trochu za Prahou, ovšem užívat si všech jejích výhod.

Takto byly postaveny nové domy například na Července, v Lipanech, v ulici Mladotova či v Tehovičkách. Poslední zmíněné v Tehovičkách byly postaveny v letech 2000 a 2001 za 55 milionů korun. O stavbu i realizaci se staral Atelier P.H.A.

Výhodou nemovitostí v Kolovratech je pro mnoho lidí také jejich cena oproti těm v pražských čtvrtích, které jsou blíže centru. Svědčí o tom také, že zájem developerů nijak neutichá – v roce 2010 byl u lesoparku Prknovka postaven komplex domů Rezidence Kolovraty. Jde o nízkoenergetické inteligentní stavby lákavé nejen díky jejich modernosti ale také díky poloze právě v blízkosti stoletého parku vysazenému tehdejším uhříněveským učitelem Františkem Prknem.

Rybníky

V Kolovratech a v jejich blízkosti se nachází několik vodních nádrží. Na ulici V haltýři navazuje místní Koupaliště Kolovraty, u Říčanského potoka pak navazuje návesní rybník. V letech 2009 a 2010 byla provedena jeho revitalizace a současně byly zbudovány v jejich okolí stezky a opraveny mosty.

Proč si lidé Kolovraty vybírají?

Ing. František Honsa odpovídá, proč se sem přestěhoval on:

„My jsme dlouho hledali pozemek pro výstavbu rodinného domu. Problém byl, že jsme vždy někam přijeli a parcela byla pole a to bylo všechno. Kolovraty na nás zapůsobily, protože nabízené parcely byly součástí obce. Když jsme obcí procházeli, tak byla upravená. Zjistili jsme si, že je tady škola, pošta, lékař a malé obchody. Do Kolovrat jsme nepřijeli autem, ale vlakem a tohle všechno rozhodlo.“

Co se plánuje? Paneláky budou

V Kolovratech se již delší dobu diskutuje o možné stavbě panelových domů v ulici K Říčanům. Na přelomu let 2013 a 2014 bylo proti jejich výstavbě a proti územnímu rozhodnutí podáno odvolání, ovšem v září 2014 Magistrát hlavního města Prahy odvolání zamítl.

Jde o postavení nadzemního parkoviště a dva velké paneláky, které výrazně převyšují okolní zástavbu – právě proto řada občanů protestovala.

S rozhodnutím magistrátu jsou občané výrazně nespokojeni a vinu za tento projekt dávají nejen investorovi BEMETT Kolovraty, s.r.o. ale také vedeníi městské části Kolovraty a pracovníkům odboru výstavby Uhříněves., kteří dle názoru nespokojených občanů, jednali poněkud nestandardně.

,