Domů / Doporučujeme / Jak moc je závažná infekce močových cest?

Jak moc je závažná infekce močových cest?

Infekce močových cest je způsobena mikroby – konkrétně bakteriemi, které dokážou překonat obranyschopnost močového ústrojí. Týká se to nejen močové trubice nebo měchýře, ale také ledvin. Infekce močových cest patří do nejběžnějších typů infekcí vůbec. Každý rok kvůli tomu navštíví lékaře více, než 8 milionu lidí.

Anatomie močových cest

Močové cesty lze rozdělit na horní a dolní močové cesty. Infekce dolních močových cest je častější a není tak závažná. Mezi dolní močové cesty se řadí močová trubice a močový měchýř. Horní močové cesty se skládají z močovodů a samotných ledvin. Pokud infekce z dolních cest močových doputuje do ledvin, člověk je schvácený a může mít také horečku. V nejhorším případě přestane močit, třese se a má zimnici – tam už je stav velmi vážný.

Rychlá fakta o infekcích močových cest

Ženy mají celoživotní riziko vzniku infekce močových cest více, než 50%. Běžné příznaky, které se vyskytují u infekce močových cest jsou spojeny s častým a bolestivým močením doprovázené také pálením.

Pokud je počínající infekce podchycena včas, určitě na ni pomohou jiné prostředky, než na „rozjetou“ infekci, kde je potřeba nasadit antibiotika a člověk močí i krev.

Hledáte současně i prevenci, jak tomu předejít? Správnou funkci udrží produkty na zánět močových cest. Jsou skvělé, jelikož obsahují výtažek z brusinek a echinaceu.

Příčina a další spouštěče

Příčinou infekce močových cest bývá nejčastěji bakterie Escherichia coli ( E. coli ), která se obvykle vyskytuje v zažívacím systému. Chlamydie a bakterie mykoplazmy mohou infikovat jen močovou trubici.

Mezi další spouštěče patří intenzivnější a častější pohlavní styk, prochladnutí, oslabená imunita, cukrovka, zhoršená intimní hygiena a potíže s dokonalým vyprázdněním močového měchýře.

Prevenci lze poměrně snadno odhadnout, je to samozřejmě sprchování, spíše než koupele, také dodržování pitného režimu, vymočení se krátce po sexu, otírání po vykonání potřeby zepředu dozadu a také již výše zmíněné tabletky a echinacea.