Volný čas v Kolovratech a Lipanech


Pokud se chcete ve volném čase zabývat zájmovou činností, můžete si v Kolovratech vybrat z mnoha různých kroužků a aktivit. Najdete tu kroužky pro rodiče s dětmi i pro samotné předškoláky a starší děti, tejně tak jako různé zajímavé činnosti pro dospělé a pro seniory.

Rodinné centrum Macek

Širokou nabídku aktivit pro děti a rodiče s dětmiRodinné centrum Macek, které založili kolovratští rodiče, kteří chtějí se svými dětmi trávit volný čas aktivně a smysluplně. Zájmové kroužky jsou  vedeny samotnými rodiči. Najdete tu pravidelný program pro školáky i předškoláky i pro rodiče samotné.

Program pro předškoláky se skládá z hudební dílny pro rodiče s dětmi mezi jedním a čtyřmi roky, kterou vede zkušená lektorka Z. Vlčinská, angličtiny pro děti od čtyř let bez maminek, výtvarky pro tvořivé děti od tří let, cvičení s prvky jógy a dopolední herny plné různého programu a pohybových aktivit.V programu pro školáky najdete třeba Hudbohraní hudební kroužek pro děti od 6 do 8 let, kroužek plastikových modelářů, nebo třeba kroužek paličkování či hodiny francouzštiny.

Pro rodiče se v Macku koná fotokroužek, ve kterém se mohu naučit základy fotografie, kurzy první pomoci u dětí a kurzy zaměřené na komunikační postupy, které podporují zodpovědnost a sebeúctu a zmírňují konflikty s názvem Respektovat a být respektován. RC Macek také organizuje různé jednorázové akce – výlety, soutěže, závody a mnohé další. Více informací se dočtete na adrese http://www.rcmacek.cz/

Dětský sbor Coro Piccolo

Pro děti, které rády zpívají, je tu dětský sbor Coro Piccolo. Děti se zde hravou formou učí základům pěvecké techniky, ale osvojí si i jevištní mluvu, taneční a hereckou průpravu či rytmiku, proniknou také do hudební teorie a historie. Sbor má přípravné oddělení, kde se děti učí formou hry, a koncertní skupinu. Zpívají zde děti od pěti do dvanácti let. Sbormystryní je zakladatelka sboru Jana Galíková. Její pojetí sboru je nekompetitivní – sbor se neúčastní soutěží, jejichž hodnocení podle zakladatelky sboru nikdy nemůže být objektivní, místo toho ale o to více vystupuje. Děti se tak učí kamarádství a spolupráci místo soupeření.

Koncertní skupina sboru během roku absolvuje množství vystoupení vystupuje jak samostatně, tak spolu se symfonickým orchestrem či swingovým bandem, zpívala i se známými umělci, jako je například Marie Rottrová, Petra Janů či Pavel Bobek a další. Coro Piccolo bylo vidět i v televizi v pořadu Miroslava Donutila. Někteří jeho členové vystupují v muzikálech v Karlínském divadle a Divadle Pyramida. Sbor natočil i vánoční CD s názvem Andělské vánoce s bandem.Více informací o sboru najdete na webové adrese http://www.coropiccolo.cz/.

Pěvecký sbor pro seniorky Jazzbáby

Pěvecká skupina seniorek Jazzbáby byla původně složena jen z obyvatelek Domu s pečovatelskou službou v Kolovratech, ale postupem času se k ní přidaly i jiné dámy, které v DPS nebydlí. Sbor vede profesor Jiří Vondrovic, který byl dlouholetým členem Hudebního divadla v Karlíně. Jazzbáby mají široký repertoár a zpívají písně různých žánrů. Vystupují na různých akcích v Kolovratech i jinde po Praze, objevily se i v pořadu Barvy Života, který odvysílala Česká televize.

Hasičský kroužek pro mládež

Hasičský kroužek Sboru dobrovolných hasičů Praha Kolovraty fungoval až do roku 1995, kdy byl dočasně zrušen, a roku 2002 pod vedením nynějšího starosty sboru Iva Hasalíka a jednatele sboru Miroslava Marinčiče opět obnoven.

Kroužek měl v dřívější době za úkol hravým způsobem zaučit další generaci dobrovolných hasičů, nyní se kvůli nedostatku lektorů spíše než na hry a soutěže soustřeďuje na výuku konkrétních dovedností s hasičskou činností souvisejícími a věková hranice pro přijetí je dvanáct let. Kroužek je určen pro děti, které mají zájem se v budoucnu stát členy SDH.

Kurzy angličtiny

Pokud chcete začít s angličtinou nebo se v ní zdokonalit, můžete navštěvovat kurzy Angličtina Kocmichová. Kurzy jsou určeny pro všechny od úplných začátečníků až po pokročilé. Jsou určené pro děti i dospělé a výuka probíhá jak individuálně, tak v menších skupinách. V nabídce jsou i firemní kurzy angličtiny, kurzy pro celou rodinu, nebo například pro sourozence Výuka se koná na několika různých místech v rámci Kolovrat. Více informací se dozvíte na stránkách http://www.anglictinakocmichova.cz/.

Sport

V oblasti sportu je nabídka volnočasových aktivit opravdu široká. Sokol Kolovraty umožňuje hráčům všeho věku zapojit se do fotbalových mužstev, Sportklub Tenis Kolovraty zas poskytuje možnost individuální výuky tenisu s trenérem či tenisovou školu pro mládež. V rámci MAESTRO CLUBu Kolovraty si můžete zahrát volejbal, nohejbal nebo bowling a zapojit se i do amatérské ligy Členové tohoto klubu se věnují také cyklistice, in-line bruslení a vodáckým sjezdům.

 

Občanské sdružení Sport Kolovraty nabízí kurzy košíkové pr děti od 6 do 15 let, a kromě toho také provozuje tenisový klub pro děti i dospělé. Ve Sportcentru Kolovraty si zas můžete zacvičit například bossa form nebo fit slow dance. Najdete tu i cvičení pro rodiče s dětmi nebo cvičení pro děti od tří do šesti let.

Ve Fitness studiu Cappuccini, které se zaměřuje především na ženy a děti, najdete opravdu rozsáhlou nabídku různých hodin. Můžete si tu zacvičit například aerobik, pilates nebo dance zumbu,  fitnes box, latino dance, bosu bodyform, calorie burning, cvičení zaměřené na zdravá záda a mnohé další. Fitness nabízí i hodiny pro děti, od základních pohybových cvičení pro nejmenší až po karate, balet či moderní tanec, a také hlídání dětí pro maminky, které si přijdou zacvičit.

Infocentrum

V rámci kolovratského infocentra mohou děti chodit na výtvarný kroužek „Pastelky“, který se koná ve čtvrtek a pátek, nebo na kurz angličtiny, které je v úterý. V infocentru probíhají také počítačové kurzy pro seniory.

ZUŠ Praha 10 Bajkalská

Odloučené pracoviště ZUŠ Bajkalská v Kolovratech poskytuje hudební vzdělání dětem, které mají zájem o hru na hudební nástroj. Mohou se zde věnovat hře na klavír, housle, kytaru či flétnu. Součástí výuky je i hudební nauka. Žáci se věnují nejen individuální hře, ale mohou se také zapojit do různých hudebních souborů. Studenti ZUŠ Bajkalská účinkují například v smyčcovém souboru Tutti Fiori, jazzovém souboru, žesťovém souboru či různých komorních ansámblech.

Klub důchodců Praha – Kolovraty

Klub důchodců při MÚ Kolovraty byl založen 17.11. 1993. První, ustanovující schůze se konala v zasedací místnosti MÚ a byla zahájena projevem starosty Kolovrat. Pravidelné schůze klubu se konaly nejdříve v zasedací místnosti MÚ, později ale počet členů klubu stoupl natolik, že se sem už nevešli, a tak byly schůzky přesunuty do spolkové místnosti Sboru dobrovolných hasičů Kolovraty.

Klub se věnuje především kulturnímu programu pro seniory. V jeho rámci se konají různé přednášky. Mezi přednášejícími byli například zástupci hasičského sboru, členové svazu zahrádkářů, ale například i zubní lékařka nebo ředitel místní školy.