Sokol Kolovraty

Historie kolovratského Sokola je obestřena malou záhadou. Jeho kroniky se ztratily, a tak sice víme jen, že zde byl Sokol Kolovraty založen v roce 1922 a jeho členové se věnovali gymnastice, ale jeho pozdější historie už není příliš jasná. Někdy v průběhu let ale gymnastický Sokol v Kolovratech zanikl. Dnešní Sokol Kolovraty se zabývá fotbalem a vznikl v roce 1926 jako fotbalový klub Čechoslovan. Kdy přesně původní gymnastický Sokol zanikl a kdy se Čechoslovan místo něj stal Sokolem není známo.

Gymnastický Sokol

Sokol Kolovraty byl založen 18. 4.1922 a začínal poměrně skromně. Cvičení gymnastiky probíhalo v sále hospody U Šlingrů, osvětleném pouze acetonovou lampou, a členové se složili na nákup základního cvičebního náčiní. Hospoda, která poskytla prostory ke cvičení, dostala v průběhu času nové jméno „U Sokola.“ Prvním starostou Sokola byl Václav Stárek.

 

Svou činnost kolovratští Sokolové zahájili uspořádáním prvního veřejného cvičení pod otevřeným nebem za stodolami velkostatku. Později získali pozemek uprostřed obce (na místě, kde se dnes nachází restaurace Kolovratská rychta) a vybudovali tam letní cvičiště. Dali si na něm záležet – pozemek oplotili a odvodnili, aby na něm mohli postavit ocelové cvičební konstrukce, na které se daly instalovat hrazdy, kruhy a tyče na šplhání, a zbudovali doskočiště. Na oslavu desátého výročí republiky pak byl na cvičišti Sokolové vysadili lípy, v roce 1933 přibyla ještě dekorace v podobě sádrového sokola. Cvičiště bylo během léta využíváno k pravidelnému cvičení, kromě toho sem členové Sokola chodili také hrát volejbal.

 

Činnost kolovratského Sokola byla zastavena německou okupací. Za války byl zničen i sokolský prapor. Brzy po válce, v roce 1945, ale Sokol obnovil svou činnost. Cvičení se znovu odehrávalo na letním cvičišti a v sále hospody U Šlingrů, ale protože byl sál malý a konaly se v něm i další akce, začal výbor Sokola zvažovat postavení vlastní tělocvičny. A od myšlenky nebylo daleko k akci. Mezi členy a příznivci Sokola byla uspořádána sbírka. Kromě toho Sokol také pořádal divadelní hry a taneční zábavy s tombolou, jejichž výtěžek putoval na stavbu plánované tělocvičny.

 

Kámen na stavbu základů nové tělocvičny vozili členové Sokola z místa, kde se tehdy razil tunel mezi zastávkami Vršovice a Wilsonovo nádraží. Jako kostra budoucí sokolovny měl posloužit přenosný dřevěný vojenský barák, který organizace po válce zakoupila. Plány stavby byly hotové a už začaly probíhat přípravné práce, když přišla padesátá léta a činnost Sokola byla zakázána. Tím sen o nové tělocvičně skončil. Z rozebraného vojenského baráku místo toho vznikla slepičárna, a jen jeho část posloužila jako přípravné kabiny pro fotbalisty.

 

Fotbalový klub a jeho historie

V roce 1926 se sešla v hostinci u Šlingrů skupina fotbalových nadšenců, která založila fotbalový klub s názvem Čechoslovan. Nový klub svůj první zápas organizoval v březnu následujícího roku na hřišti Čechie Uhříněves u Obory. Už v listopadu se mu ale podařilo získat pozemek pro vlastní hřiště u lesíka Prknovka.

V roce 1929 Čechoslovan organizoval první sportovní den pro veřejnost.

 

V září 1930 klub slavnostně otevřel nové hřiště, které bylo v dalším roce oploceno, aby míče nelétaly do okolního pole. V roce 1933 bylo zahájeno budování kabin pro hráče, rozhodčí a přístřeší pro návštěvníky.

 

V roce 1940 Čechoslovan poprvé pořádá ples.  V tomtéž roce jeho mužstvo postoupilo do I.B třídy říčanského okresu.V roce 1970 se konal první ročník memoriálu Jardy Vaňouse, kterého se účastnilo mužstvo Starých gard. V roce 1972 se ho již účastnilo i mužstvo mužů. V roce 1981 mužstvo mužů memoriál Jardy Vaňouse vyhrálo. V roce 1972 se také odehrál první žákovský turnaj v Kolovratech.

 

V roce 1973 začala stavba kabin a sociálního zázemí pro hráče i diváky, která byla dokončena v roce 1977. V letech 2003 a 2004 pak byla větší část sociálního zařízení pro hráče přestavěna a hřiště bylo odvodněno pomocí drenáží, položených pod hrací plochou. Kabina se sociálním zařízením byla mezi lety 2007 až 2010 zrekonstruována, proběhla také výměna oken a zateplení budovy. V této době bylo také vybudováno nové, moderní hřiště s umělou trávou. V září 2011 bylo slavnostně otevřeno třetí hřiště s multifunkčním povrchem.

 

V roce 1976 klub oslavil 50 výročí od svého založení. Součástí oslav byl turnaj žáků, kterého se účastnila mužstva Sparty, Slavie a Bohemians. Odehrálo se také exkluzivní utkání ženských mužstev Slavie a Pramene Brandýs.

 

V roce 2002 se v Kolovratech konal první ročník memoriálu Libora Lišky a v roce 2005 v něm kolovratské mužstvo mužů poprvé zvítězilo a stalo se držitelem putovního poháru memoriálu.V roce 2004 bylo založeno Středisko mládeže a klub otevřel přípravky a Mini kroužek pro své nejmenší členy.

 

V sezóně 2005/2006 bylo součástí TJ Sokol Kolovraty celkem šest mužstev: mužstvo mužů A a B, mladšího dorostu, mladších žáků, starší a mladší přípravky. V sezoně 2009/2010 to bylo už osm mužstev mužstvo mužů A a B, staršího dorostu, starších žáků, mladších žáků, starší přípravky, mladší přípravky a minipřípravky.

 

V roce 2011 se mladší členové klubu účastnili mezinárodního turnaje v Moosburgu. Během sezóny 2011/2012 mužstvo mužů A postoupilo do 1.B třídy a mužstvo mužů B do 2. třídy. Od roku 2012 dle nových stanov nese název Sokol Kolovraty.

Sezóna 2012/2013 pak byla zatím nejlepší sezónou v dějinách klubu. Mužstvo muži A postoupilo do 1.A třídy, která se díky nim v Kolovratech hrála úplně poprvé, starší dorost a žáci zas postoupili do Pražského přeboru. V červnu 2013 starší přípravka, mladší a starší žáci vyrazili na mezinárodní turnaj do Drážďan. Na konci června 2013 se u příležitosti oslav postupů uskuteční sportovní den, kde vystoupí kolovratské roztleskávačky.

V sezóně 2013/2014 v Sokole Kolovraty poprvé hraje deset mužstev. Starší dorost a starší žáci se dostali do Krajského přeboru, nejvyšší pražské soutěže. V dubnu 2014 je na hřišti realizován fotbalový projekt Tour de club, kdy hráči a trenéři z prvoligových klubů se přijdou podělit o své fotbalové zkušenosti. V červnu 2014 Muži A postupují do  nejvyšší pražské soutěže Pražská teplárenská, což je zatím nejvyšší soutěž, jakou některé z mužstev během dlouhé historie klubu hrálo. Starší žáci se navíc také v roce 2014 udrželi v Pražském přeboru. V červnu 2014 opět na mezinárodním turnaji, tentokráte starší a mladší žáci vyrazili do Gerasdorfu u Vídně.

Sokol Kolovraty dnes

Fotbalový klub TJ Sokol Kolovraty je dnes se svými téměř 250 členy největším občanským sportovním spolkem v Kolovratech. Ve FAČRu (fotbalová asociace) je registrovaných 170 aktivních hráčů, čímž se řadí mezi jeden z největších fotbalových spolků na Praze 10. Nabízí možnost pravidelného sportovního vyžití dětem i dospělým, od mini přípravky pro nejmenší hráče až po Starou gardu. Sokol tvoří celkem deset mužstev (mini přípravka, mladší přípravka, starší přípravka, mladší žáci, starší žáci, mladší dorost, starší dorost, Muži A, Muži B a Stará garda), která reprezentují Kolovraty na českých i mezinárodních zápasech.

 

Kromě toho Sokol Kolovraty také pořádá různé sportovní a společenské akce. Patří mezi ně například maškarní ples a dětský karneval, předvánoční posezení vedení a trenérů Sokola. Také se účastní organizace dětského dne v Kolovratech a spolupořádá například Běh mezi stromy nebo Kolozávod. Rovněž se zapojuje do celopražských akcí, jako je Týdne sportu zdarma a Měsíc náborů.

 

Sokol vlastní své travnaté hřiště včetně kompletního vybavení, což jsou několikery šatny se sociálním zázemím, klubovny a občerstvení. Dále má v pronájmu od MČ Praha Kolovraty dvě hřiště. Jedno s umělou trávou třetí generace, které je vhodné na fotbal či rugby a multifunkční hřiště, které je možné využít například ke hře nohejbalu či volejbalu.